close
متخصص ارتودنسی
مشاوره حقوقی - شماره 14
loading...

پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو

پرسش کننده : آقای عامر چنارانی تاریخ پرسش : 2 خرداد 93 متن پرسش : با سلام، خسته نباشید. من یه ماشین معامله کردم، مبلغ 300 هزار تومان نقدی، یک چک 8 میلیون تومان 10 روزه، یک چک 2 میلیون تومان برای 15 روز دیگه. بعد از تحویل ماشین متوجه شدم ماشین چپیه، و مشکل زیاد داره. اظهار نامه پر کردم کمتر از 24 ساعت بعد معامله. روز بعد درخواست تامین دلیل دادم، کارشناس دادگستری ماشینو دید، فردا نظرشو میده به شعبه. حالا چکا مال خودم نیست، نمیخام برگشت بخوره، چه راهی دارم؟ و در کل نظر کارشناسانتونو میخوام.  …

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری بازدید : 267 جمعه 02 خرداد 1393

پرسش کننده : آقای عامر چنارانی

تاریخ پرسش : 2 خرداد 93

متن پرسش : با سلام، خسته نباشید.

من یه ماشین معامله کردم، مبلغ 300 هزار تومان نقدی، یک چک 8 میلیون تومان 10 روزه، یک چک 2 میلیون تومان برای 15 روز دیگه.
بعد از تحویل ماشین متوجه شدم ماشین چپیه، و مشکل زیاد داره.
اظهار نامه پر کردم کمتر از 24 ساعت بعد معامله.
روز بعد درخواست تامین دلیل دادم، کارشناس دادگستری ماشینو دید، فردا نظرشو میده به شعبه.
حالا چکا مال خودم نیست، نمیخام برگشت بخوره، چه راهی دارم؟
و در کل نظر کارشناسانتونو میخوام.

 

پاسخ وکالت دات اینفو :

متاسفانه شما اقدام به خرید و تنظیم قرارداد در دفترخانه رسمی نموده اید, و در نتیجه مالک خودرو می باشید, جهت فسخ بیع, شما می توانید به خیارات عیب, غبن, تدلیس و تخلف وصف استناد نمائید.

معمولاً در چنین مواردی پس از بررسی کارشناس, شما دو حالت دارید, فسخ معامله و یا اخذ ارش (مابه التفاوت قیمت سالم و معیوب) اتومبیل, که تا حصول نظر کارشناس دادگستری می بایست صبر نمائید.

در خصوص چک های مطروحه, بهتر است به نوعی قبل از تاریخ وصول استرداد نمائید, در غیر این صورت, چک جزء اسناد لازم الاجرا می باشد و در صورت حامل بودن, حکم پول نقد را دارد.

علی ای حال شما می توانید بر اساس قانون چک به شرح ذیل اقدام نمائید :

ماده ۱۴: صادرکننده چک یا ذینفع با قائم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک مفقود یا سرقت یا جعل شده یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد. بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده صادر و تسلیم می‌نماید.

دارنده چک می‌تواند علیه کسی که دستور عدم پرداخت داده شکایت کند و هرگاه خلاف ادعایی که موجب عدم پرداخت شده ثابت گردد دستور دهنده علاوه بر مجازات مقرر در ماده ۷ این قانون به پرداخت کلیه خسارات وارده به دارنده چک محکوم خواهد شد.

تبصره ۱ - ذینفع در مورد این ماده کسی است که چک به نام او صادر یا ظهرنویسی شده یا چک به او واگذار گردیده باشد (یا چک در وجه حامل به او واگذار گردیده)

در موردی که دستور عدم پرداخت مطابق این ماده صادر می‌شود بانک مکلف است وجه چک را تا تعیین تکلیف آن در مرجع رسیدگی یا انصراف دستوردهنده در حساب مسدودی نگهداری نماید.

تبصره ۲ - دستور دهنده مکلف است پس از اعلام به بانک شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم و حداکثر ظرف مدت یکهفته گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک تسلیم نماید در غیر این صورت پس از انقضا مدت مذکور بانک از محل موجودی به تقاضای دارنده چک وجه آن را پرداخت می‌کند.

تبصره ۳ - پرداخت چک‌های تضمین‌شده و مسافرتی را نمی‌توان متوقف نمود مگر آنکه بانک صادرکننده نسبت به آن ادعای جعل نماید. در این مورد نیز حق دارنده چک راجع به  شکایت به مراجع قضایی طبق مفاد قسمت اخیر ماده ۱۴ محفوظ خواهد بود.

مطالب مرتبط
پرسش حقوقی خود را مطرح نمایید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
دسترسی سریع به سایت های رسمی جمهوری اسلامی ایران l پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/leader2.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/raeisjomhour.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Dadiran.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majles.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majmatashkhiss.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divanedalat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divan.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/amlak-asnad.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/electronik.png
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/kanun.gifhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/129.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/b1.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/budget.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Canoon%20e%20vokala.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/dolat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora-hale-ekhtelaf.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Vezarat%20dadgostari.JPGhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/hoquqy.jpg.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/D_Ghazaei.jpg

اسپانسر
http://up.vekalat.info/view/789476/4194620186.gif
مشاوره رایگان با وکیل دادگستری (تهران)
http://rozup.ir/up/gvdiana/Pictures/Auto.CallNumer1.gif
نحوه ارسال پرسش حقوقی آنلاین
کاربر گرامی : ضمن تشکر از بازدید از وبگاه پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو جهت ارسال پرسش حقوقی خود در بخش نظرات مشاوره حقوقی آنلاین ، پرسش خود را ثبت نموده و حداکثر در طی 48 ساعت آینده پاسخ خود را دریافت نمایید. با سپاس
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آرشیو سالیانه سایت
    آمار سایت
  • کل مطالب : 1949
  • کل مشاوره : 283
  • اعضاء آنلاین : 4
  • بازدید امروز : 1,920
  • باردید دیروز : 5,931
  • بازدید کلی : 3,740,177