close
متخصص ارتودنسی
نگاهی به دنیای دلالی در ایران
loading...

پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو

از خرید بلیت اتوبوس بین شهری تا پایان نامه دوره فوق لیسانس، از وام مسکن تا فروش بازیکن به تیم های لیگ برتری، از ازدواج زوج ها تا فیش سفر حج و خلاصه هر چیزی که ردوبدل کردنش اندکی سود داشته باشد، دلال خاص خود را دارد. بازار دلالی هم همیشه پررونق است؛ به خصوص وقت هایی که بازار قانونی و رسمی به هر دلیلی ایراد داشته باشد و زمینه برای حضور دلال ها فراهم تر باشد. لغت نامه دهخدا، دلال را واسطه بین فروشنده و خریدار معرفی می کند و بر اساس بند ۳ ماده ۲ قانون تجارت، دلالی یک حرفه تجاری و قانونی تلقی می شود.…

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری بازدید : 940 جمعه 11 ارديبهشت 1394

از خرید بلیت اتوبوس بین شهری تا پایان نامه دوره فوق لیسانس، از وام مسکن تا فروش بازیکن به تیم های لیگ برتری، از ازدواج زوج ها تا فیش سفر حج و خلاصه هر چیزی که ردوبدل کردنش اندکی سود داشته باشد، دلال خاص خود را دارد. بازار دلالی هم همیشه پررونق است؛ به خصوص وقت هایی که بازار قانونی و رسمی به هر دلیلی ایراد داشته باشد و زمینه برای حضور دلال ها فراهم تر باشد. لغت نامه دهخدا، دلال را واسطه بین فروشنده و خریدار معرفی می کند و بر اساس بند ۳ ماده ۲ قانون تجارت، دلالی یک حرفه تجاری و قانونی تلقی می شود. با این حال اما دلالی در ایران امروز تنها به همین تعریف و بند قانونی خلاصه نمی شود، دلالان در اغلب عرصه هایی که قانون عرضه و تقاضا برقرار باشد و سودی رد و بدل شود، حضور دارند. در این گزارش وکالت دات اینفو به نقل از روزنامه شرق تلاش شده است از رایج ترین انواع دلالی مرسوم یاد کنیم. به دنیای دلال ها خوش آمدید!

فروش ۵۰۰ میلیونی بازیکن ۲۰ میلیونی

جذابیت های فوتبال به همین مستطیل سبز و سکوهای پرهیجان و برنامه ۹۰ ختم نمی شود. قیمت های نجومی ای که برای رد و بدل کردن یک بازیکن پرداخت می شود هم جذابیت های زیادی دارد؛ به خصوص برای کسانی که قرار است بخش زیادی از این پول نصیب شان شود. دلال های ورزشی جو را برای فروختن بازیکنان به تیم های مختلف فوتبال که مبالغ کلانی برای خرید و فروش بازیکن هزینه می شود، فراهم می کنند. دلال ها نقش عمده ای در بالابردن و افزودن بر مبلغ قرارداد و معرفی و تبلیغ برای بازیکنان خاصی دارند. گفته می شود گاه یک بازیکن که نهایت ۲۰ میلیون می ارزد با جوسازی رسانه ای تا ۵۰۰میلیون هم فروخته می شود. البته از این میزان چیزی در همان حد ۲۰ میلیون به خود فوتبالیست می رسد و بقیه مبلغ قرارداد به جیب دلال و جوش دهنده معامله واریز می شود. دو سال پیش خبرهایی مبنی بر دستگیری چند نفر از مسوولان برخی روزنامه های ورزشی به دلیل دلالی بازیکن و تاثیر گذاری بر خرید و فروش و بالا و پایین کردن قیمت بازیکنان از سوی نیروی انتظامی منتشر شد. با وجود این، هنوز هم آن گونه که فعالان عرصه ورزش می گویند دلال ها نقش اصلی را در فصل نقل و انتقالات بازیکن بر عهده دارند.

شیرینی ازدواج دیگران

سن ازدواج بالا رفته است و هر سال بالاتر هم می رود، این به معنای آن است که بین متقاضیان ازدواج فاصله افتاده، در این بین عده ای تلاش می کنند با فراهم کردن راه هایی برای آشنایی طرفین یک ازدواج، آنها را به هم نزدیک تر و زمینه ازدواج آنها را فراهم کنند؛ سایت های همسریابی اینترنتی همین کار را می کنند. این سایت ها مشخصات طرفین را دریافت کرده، آنها را به هم معرفی می کنند و در صورت موفقیت و به سرانجام رسیدن پیوند ازدواج، پورسانت خود را از طرفین این پیوند دریافت می کنند. بر اساس آمارهای رسمی، هم اکنون دست کم ۳۲سایت دارای مجوز رسمی فعالیت در این زمینه در کشور فعال است.

بلیت اتوبوس هم دلال دارد

در ورودی برخی ترمینال های شلوغ، اطلاعیه هایی زده شده با این مضمون: «از خرید بلیت از دلال ها خودداری کنید.» دلال های ترمینالی و بلیت فروش تلاش می کنند مسافر بلیت را از محلی غیر از بلیت فروشی رسمی بخرد تا هم خود حق العمل شان را دریافت کنند و هم راننده از پرداخت سهم تعاونی معاف شود. علاوه بر این در روزهایی که مسافر کمتر است این دلالان تلاش می کنند قبل از اینکه متصدیان تعاونی های رقیب یک مسافر را به تور بزنند او را برای خرید بلیت از تعاونی خود ترغیب کنند.

بیمار بیشتر، سود بیشتر

محل کمین این دلال ها در ورودی و نزدیکی بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی است. دلالان بیمار برای بیمارستان ها و مطب های خصوصی کار می کنند. آنها تلاش می کنند با بازگو کردن شرایط نامناسب بیمارستان های دولتی، بیمار را از ورود و بستری شدن در بیمارستان دولتی منصرف و در عوض ترغیب کنند تا به فلان بیمارستان خصوصی مراجعه کند. این دلال ها به ازای هر بیماری که به بیمارستان و پزشکان طرف قرارداد خود معرفی کنند مبلغی را دریافت می کنند. شلوغی، بهداشت ناکافی و عدم خدمات رسانی مناسب بیمارستان دولتی هم کار و بار فعالیت دلال های بیمار را سکه کرده است.

۳میلیون سود از زیارت خانه خدا

بسیاری برای زیارت و ثواب، برخی برای کسب اعتبار و وجه و به دست آوردن عنوان پرهیبت «حاجی»، تعدادی هم برای آنکه خود یا والدین شان پیش از مرگ، امر واجب حج را به جا آورده باشند، مشتاق زیارت خانه خدا و حج تمتع هستند، اما سهمیه کشور ما برای فرستادن زایر به عربستان هر سال اندک است و متقاضیان هم پرشمار. دلالان این عرصه از همین رهگذر وارد عمل شده اند و شغلی به نام خرید و فروش فیش حج را بنا نهاده اند. در حالت عادی و بر اساس نوبت معمول هزینه فیش حج تمتع یک میلیون و ۳۰۰هزار تومان است، اما فیشی که از دست این دلالان خریده شود گاه سه تا چهار میلیون تومان قیمت خواهد داشت. دلالان فیش حج به راحتی در سطح شهر و برخی رسانه ها شغل خود را تبلیغ می کنند. آنها حتی به کسانی که فروشنده یا خریداری را معرفی می کنند، در صورت انجام معامله صد هزار تومان پاداش می دهند.

متخصصان دارو در پیاده رو ناصرخسرو

خرید و فروش بسیاری از داروها در ایران غیرقانونی است و برای دست یافتن به آن به تجویز و نسخه پزشک و سفارش فلان مقام مسوول نیاز است. اما دلالان دارو آن طور که خود می گویند هر دارویی را برای شما در سه سوت آماده می کنند؛ از داروهای تخصصی و گران قیمت شیمی درمانی گرفته تا آخرین داروهای سقط جنین. پیدا کردن دلالان دارو هم کار سختی نیست؛ خیابان ناصرخسرو معروف ترین پاتق این دلالان است. کافی است چرخی در این خیابان قدیمی بزنید. ناصرخسرو یک داروخانه بزرگ است که هر دارویی در آن پیدا می شود.

قوی ترین دلالان ایران

از کسی مبلغی طلب دارید، از او چک هم دارید اما هیچ پولی در حسابش نیست، روند شکایت و دادگاهی کردن فرد بدهکار هم وقت گیر است و هم هزینه زا و امیدی هم به نتیجه بخش بودنش نیست؛ در این زمینه هم دلالانی فعال هستند، دلالانی که به شرخر شهره اند. آنها با استفاده از زور فیزیکی و دیگر متدهای ویژه خود، چک شما را نقد و به اصطلاح فرد بدهکار را برای شما به پول تبدیل می کنند. شرخرها قیمت ثابتی ندارند و هر کدام درصد خاصی دریافت می کنند. شرخری خشن ترین نوع دلالی مرسوم در کشور است. برای راه انداختن این کسب و کار، اصلی ترین ویژگی، زور بازو است و داشتن بازوهایی به قطر بازوی قوی ترین مردان ایران.

وام ۱۸ میلیونی ، ۳ میلیون

دلالی وام هم از شیوه هایی است که رفته رفته به شیوه های کهن دلالی در ایران بدل می شود. سال هاست خرید و فروش امتیاز وام مسکن هم در بنگاه های مسکن و هم در تبلیغات خیابانی و رسانه ای تبلیغ و انجام می شود. این روش آنقدر معمول است که بسیاری به امید خرید امتیاز یک وام مسکن برای خرید خانه اقدام می کنند. هم اکنون بر اساس آخرین نرخ، امتیاز یک وام مسکن ۱۸ میلیون تومانی در بازار غیررسمی تهران بین سه تا سه و نیم میلیون تومان خرید و فروش می شود.

پایان نامه هایی برای فروش

در ایران افرادی هستند که در طول یک سال گاه تا بیش از ۱۰ پایان نامه کارشناسی ارشد می نویسند، همه این پایان نامه ها هم طبیعتا برای خودشان نیست و برای فروش به متقاضیان است. انجام تحقیق های دانشگاهی و نوشتن پایان نامه سال هاست به شغل ثابت برخی از فارغ التحصیلان دانشگاهی بدل شده است. یافتن این دلال ها هم کار بسیار آسانی است. در اطراف همه دانشگاه های کشور و خوابگاه های دانشجویی تبلیغات علنی و رسمی این نوع دلالی دیده می شود. آخرین قیمت انجام یک پایان نامه در یکی از رشته های کارشناسی ارشد مهندسی و فنی بین سه تا پنج میلیون و برای رشته های انسانی هم از یک ونیم تا دومیلیون است. بسیاری هم از راه همین پایان نامه ها و تحقیق های خریدنی، مدارج علمی را طی کردند و حالا یا در اداره و شرکتی مقام و سمتی دارند یا در حال یافتن فردی برای به سرانجام رساند پروژه دکترای خود هستند. دلالی علمی از آن نمونه هایی است که می توان گفت تنها در ایران رواج دارد.

طرف قرارداد عشاق سینما

مشتاقان بازیگری سینما و تلویزیون و کسب شهرت کم نیستند، اما همه این مشتاقان چهره و فیزیک مناسب یا استعداد کافی برای این کار را ندارند؛ ولی این مساله چیزی از اشتیاق آنها کم نمی کند؛ مشتری دلالان سینما و تلویزیون همین افراد هستند. این دلالان با دریافت مبالغی از این جماعت شیفته و عاشق بازیگری، به آنها وعده بازی در فیلم های سینمایی و تلویزیونی می دهند، آخر سر هم اینکه بسیاری از آنها با وجود پرداخت پول، نقش سیاهی لشکر یا یک رهگذر در فیلمی درجه چندم را بر عهده می گیرند. با این امید که در فیلم بعد نقش مهم تری دست و پا کنند. قدمت دلالی در این بخش کمابیش به قدمت سینما در کشور می رسد. تا عشاق سینما هستند این رشته دلالی هم پابرجاست.

سهام مرا بخر

دلال های بورس را باید جزو حرفه ای ترین دلال ها دانست. این دلال ها در هیات کارشناس بورس، متقاضیان تازه کار خرید از بورس را به خرید سهام شرکت های طرف قرارداد خود ترغیب می کنند و به ازای هر تعداد سهمی که به وسیله مشاوره های آنها به فروش برود، پورسانت خوبی دریافت می کنند. این دلال ها مسلط به قوانین و اصول بورس هستند. آنها می توانند هر سرمایه گذار تازه کاری را به سمت هدف خود بکشانند. با این حال به ثمربخشی و سوددهی مشاوره ها و سهام پیشنهادی آنها نمی توان چندان دل بست.

پول بده رای به نفع بگیر

دلالان قضایی از وضعیت شلوغ و بروکراتیک موجود در محاکم قضایی استفاده کرده و با رفتن به سراغ افراد دارای پرونده، خود را وکیل دادگستری، حقوقدان یا قاضی بازنشسته معرفی می کنند و به آنها وعده تسهیل در رسیدگی پرونده ها، لایحه ها، دادخواست ها و امور حقوقی و در نهایت صدور رای به نفع می دهند. از همین راه نیز درآمدهای فراوانی کسب می کنند. دلالان قضایی موضوعی پیچیده و پنهان نیست، چراکه تاکنون بارها روسای دستگاه قضا نسبت به جلوگیری از فعالیت این افراد دستوراتی صادر کرده اند. با این حال دلالان قضایی همچنان به کار خود مشغول هستند و یافتن آنها در کنار محاکم قضایی کار چندان سختی نیست؛ به ویژه اگر شما پرونده مهمی در جریان داشته باشید.

پول بدهید، دنبال امضا نباشید

سیستم بروکراتیک، کهنه و خسته کننده اداری کشور، فرآیند حصول نتیجه از یک پرونده را بسیار کند و گاه غیرممکن می کند، اما دلال های اداری با دریافت مبلغی پول، ملال بالا و پایین کردن طبقات ساختمان ادارات، وزارتخانه یا سازمان ها، در به دری برای امضای رییس و معاون را گرفته و به نتیجه رسیدن پرونده را برای شما تضمین می کنند.

دلالی باستانی

دلالی بازاری دیرپا ترین راه و رسم دلالی را دارد؛ قدمتی به پیشینه تاریخ. در این شیوه کار، دلال اغلب با واسطه قرار دادن خود میان تولید کننده و فروشنده (و نه مصرف کننده) کالایی را که با قیمت پایین تر خریده بدون انجام هر گونه فرآوری، حمل ونقل و... به دست فروشنده ای دیگر می رساند و از این راه سود می برد. این نمونه دلالی با بنک داری، عمده فروشی و خرده فروشی تفاوت های عمده ای دارد، چراکه هر کدام از اینها فرآیند رسیدن کالا به دست مشتری را یک گام به جلو می برند، اما دلال بدون هرگونه نتیجه مثبت و مثمرثمر، فاصله رسیدن کالا به دست مصرف کننده را طولانی تر کرده و هزینه نهایی آن را افزایش می دهد. دلالان تولیدات کشاورزی در این زمینه مشهور ترین نمونه ها هستند.

متخصصان واردات و صادرات

درآمدزایی دلالان عرصه گمرک از گذرگاه قوانین و سخت گیری های گمرکی است. قوانین گمرک به راحتی اجازه واردات و صادرات هر کالایی را به هر کسی نمی دهد اما این افراد آن گونه که خود مدعی می شوند توان دریافت مجوز واردات و صادرات هر کالایی را دارند. مهم میزان سهمی است که دریافت می کنند. برای پی بردن به میزان موفقیت دلالان گمرکی لازم نیست به گلوگاه های مرزی سفر کرد، نشانه های فعالیت چشمگیر و موفقیت عمل این افراد در هر مغازه و دکه ای قابل رویت است؛ از آن رو که اکثر کالاهایی که بر اساس قوانین، واردات آنها به داخل ممنوع است را می توان به راحتی در مرکزی ترین نقاط کشور و با دورترین فاصله از مرز پیدا کرد.

نویسنده : صدرا محقق

مطالب مرتبط
پرسش حقوقی خود را مطرح نمایید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
دسترسی سریع به سایت های رسمی جمهوری اسلامی ایران l پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/leader2.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/raeisjomhour.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Dadiran.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majles.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majmatashkhiss.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divanedalat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divan.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/amlak-asnad.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/electronik.png
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/kanun.gifhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/129.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/b1.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/budget.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Canoon%20e%20vokala.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/dolat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora-hale-ekhtelaf.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Vezarat%20dadgostari.JPGhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/hoquqy.jpg.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/D_Ghazaei.jpg

اسپانسر
http://up.vekalat.info/view/789476/4194620186.gif
مشاوره رایگان با وکیل دادگستری (تهران)
http://rozup.ir/up/gvdiana/Pictures/Auto.CallNumer1.gif
نحوه ارسال پرسش حقوقی آنلاین
کاربر گرامی : ضمن تشکر از بازدید از وبگاه پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو جهت ارسال پرسش حقوقی خود در بخش نظرات مشاوره حقوقی آنلاین ، پرسش خود را ثبت نموده و حداکثر در طی 48 ساعت آینده پاسخ خود را دریافت نمایید. با سپاس
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آرشیو سالیانه سایت
    آمار سایت
  • کل مطالب : 1949
  • کل مشاوره : 283
  • اعضاء آنلاین : 6
  • بازدید امروز : 591
  • باردید دیروز : 2,082
  • بازدید کلی : 4,041,395