close
متخصص ارتودنسی
حقوق اتباع ایرانی
loading...

پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو

قانون مدنی ایران بیگانه را تعریف نکرده و صرفاً به معرفی اتباع ایران پرداخته است. بنابراین هر فردی که به موجب مقررات ایران تابعیت ایرانی ندارد بیگانه محسوب می‌شود. تبعه کشور ایران (شخص حقیقی) کسی است که به موجب مواد قانونی مرتبط، به ویژه ماده 976 تا 991 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، تابعیت ایران را داشته باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو ، در دنیای امروز دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود یک فرد کشور خود را ترک کند و سر از کشور دیگری در بیاورد، با افزایش شمار مهاجرت‌ها،…

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری بازدید : 1075 پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393

قانون مدنی ایران بیگانه را تعریف نکرده و صرفاً به معرفی اتباع ایران پرداخته است. بنابراین هر فردی که به موجب مقررات ایران تابعیت ایرانی ندارد بیگانه محسوب می‌شود. تبعه کشور ایران (شخص حقیقی) کسی است که به موجب مواد قانونی مرتبط، به ویژه ماده 976 تا 991 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، تابعیت ایران را داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو ، در دنیای امروز دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود یک فرد کشور خود را ترک کند و سر از کشور دیگری در بیاورد، با افزایش شمار مهاجرت‌ها، نظام بین‌المللی دست به تدوین یکسری قوانین جهانی برای این افراد زده است؛ علاوه بر آن کشورها نیز بنا به مصالح خود قوانینی را درخصوص برخورد با بیگانگان تدوین کرده اند، قوانینی که اقامت، روابط بازرگانی، ازدواج و زاد و ولد را نیز در بر می‌گیرد و روابط متقابل دیپلماتیک در تدوینش نقش زیادی دارد.
 
همه آنهایی که ایرانی به حساب می‌آیند
 
قانون مدنی ایران «بیگانه» را تعریف نکرده و صرفاً به معرفی اتباع ایران پرداخته است. بنابراین هر فردی که به موجب مقررات ایران تابعیت ایرانی ندارد بیگانه محسوب می‌شود. تبعه کشور ایران (شخص حقیقی) کسی است که به موجب مواد قانونی مرتبط، به ویژه ماده 976 تا 991 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، تابعیت ایران را داشته باشد. بر این اساس کسی ایرانی است که پدرش ایرانی باشد؛ در ایران متولد شده باشد حتی اگر پدر و مادرش نامعلوم باشند.
 
کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آنها در ایران متولد شده است به‌وجود آمده‌اند و کسانی که در ایران متولد شده‌اند، پدر آنها خارجی است و بلافاصله پس از رسیدن به 18 سال تمام یکسال دیگر در ایران اقامت کرده‌اند هم ایرانی به حساب می‌آیند. در این میان یک عمل متقابل هم وجود دارد یعنی کسانی که در ایران از اتباع کشوری متولد شوند که در کشور آنها طفل متولد از اتباع ایرانی را تبعه خود می‌دانند، به این ترتیب طبق عمل متقابل ایران آن طفل را ایرانی می‌داند.
 
فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده‌اند و بعد از رسیدن به سن هجده سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی کند نیز ایرانی محسوب شده و تابعیت آنان پذیرفته می‌شود. باید به این لیست زنان خارجی که شوهر ایرانی اختیار می‌کنند و ازدواج آنان از نظر حقوق ایران صحیح است را نیز اضافه کرد. اتباع خارجی که با رعایت مقررات جمهوری اسلامی ایران تقاضای تابعیت ایرانی می‌کنند و تقاضای آنها پذیرفته می‌شود و زن و اولاد صغیر کسانی که طبق قانون تابعیت ایران را به دست می‌آورند نیز ایرانی به‌حساب می‌آیند. 
 
اصل آزادی ورود و اقامت بیگانگان در ایران
 
یکی از اصول شناخته شده حقوق بین‌الملل اصل آزادی ورود، عبور و اقامت بیگانگان است که به موجب آن دولت‌ها نباید هیچ محدودیتی در این خصوص قایل شوند؛ هرچند که در عمل هر دولتی بنا به مصالح خود و مقتضیات جامعه، محدودیت‌هایی را بر این اصل وارد می‌کند. ورود و اقامت اتباع بیگانه در ایران تابع قانون «ورود و اقامت اتباع خارجی» مصوب 1310 و آیین‌نامه اجرایی آن است. طبق این قانون، اتباع خارجه برای ورود، اقامت و خروج از ایران باید اجازه مأموران مربوطه را به‌دست آورند؛ این اجازه نیز در قالب روادید یا ویزا در اختیار درخواست کننده قرار می‌گیرد.
 
انواع اقامت در ایران
 
ویزای ورود به ایران، فقط برای 90 روز اقامت در کشور صادر می‌شود. اقامت اتباع خارجه در ایران بر دو قسمت «موقت» و «دائم» تقسیم می‌شود. اگر فرد خارجی در خاک ایران مجوز اقامتگاه قانونی دریافت کند اقامتش دائمی خواهد بود، در غیر این صورت اقامت خارجی در ایران، موقت محسوب می‌شود. اما در کل اقامت موقت یا دایم اتباع خارجی در ایران، در صورت وجود شرایط مقرر در قانون، منوط به دریافت پروانه اقامت دایم یا موقت از نیروی انتظامی یعنی پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجاست. به موجب ماده 13 قانون اقامت، هیأت دولت می‌تواند برای حفظ امنیت، مصالح عمومی یا به‌دلیل ملاحظات بهداشتی؛ ورود، اقامت، خروج و عبور اتباع بیگانه را محدود یا مشروط کند.
 
حداقل‌هایی برای بیگانگان
 
براساس حقوق بین‌الملل عمومی، دولت‌ها، بر اساس تعهدات بین‌المللی و با در نظر گرفتن مصالح کشور خود باید حداقل حقوقی را برای اتباع بیگانه به رسمیت بشناسند البته این حداقل‌ها در جوامع مختلف، متفاوت است. اتباع بیگانه در ایران از حقوق عمومی غیرسیاسی و حقوق خصوصی برخوردار هستند. حقوق عمومی غیرسیاسی شامل حق ورود، عبور، توقف، اقامت و خروج و همچنین حق حمایت از جان، مال و حق اشتغال (البته با رعایت قوانین و مقررات مرتبط) می‌شود.
 
به موجب ماده 961 قانون مدنی، اتباع خارجه در ایران از حقوق خصوصی برخوردار هستند فقط چند استثنا دارد. این حق، جز در مورد حقوقی است که قانون، آن را صراحتاً منحصر به اتباع ایران کرده است. همچنین مواردی که قانون اتباع خارجه را از آن سلب کرده یا قوانین مربوط به احوال شخصیه که قانون دولت متبوع تبعه خارجه آن را قبول نکرده است. به این مورد باید موادی را که صرفاً برای جامعه ایرانی ایجاد شده است اضافه کرد.
 
رعایت قانون از سوی اتباع بیگانه
 
در رعایت قوانین و مقررات فرقی میان اتباع داخلی و خارجی وجود ندارد. در قوانین گذشته و جاری ایران، همواره اصل بر ممنوعیت حق استملاک بی قید و شرط اموال غیرمنقول برای بیگانگان بوده و به این ترتیب تملک اموال غیرمنقول از سوی بیگانگان محدود شده است. به موجب قانون راجع به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی مصوب سال 1310، تمام اتباع بیگانه باید املاک مزروعی خود را به اتباع ایران بدهند و حق ادامه تملک بر این اموال را ندارند. همچنین به موجب ماده 4 قانون مربوط به جلب و حمایت سرمایه های خارجی مصوب سال 1334 و قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب 1380، سرمایه‌گذار خارجی مجاز به تملک زمین نیست. همچنین به موجب ماده 23 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1372، اجاره زمین به اتباع خارجی مجاز و فروش آن مطلقاً ممنوع است. 
 
استثنایی هم هست
 
در کنار همه ممنوعیت‌هایی که عنوان شد این مواد استثناء‌هایی نیز دارد. بیگانگان مقیم در ایران می‌توانند با جمع یکسری شرایط اموال غیرمنقول بخرند. یعنی اگر بیگانه مقیم ایران، پروانه اقامت معتبر دارد؛ اجازه استملاک منحصر به تملک محل سکونت شخصی و محل کسب است؛ ملک موردنظر در نقاط مرزی نبوده و در کشور متبوع متقاضی، اتباع ایرانی هم حق استملاک داشته باشند (شرط عمل متقابل)؛ متقاضی تعهد کند در صورتیکه اقامتگاه دایمی خود را تغییر داد، ملک مورد تقاضا را حداکثر تا شش ماه منتقل می‌کند؛ تقاضا مخالف با مقررات عهدی دولت ایران نباشد و از وزارت امور خارجه ایران کسب اجازه کرده باشد؛ می‌تواند صاحب ملک شود.
 
سرمایه‌گذاری خارجی در ایران براساس مقررات کشور مجاز است و هر سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند برای انجام فعالیت‌های تولیدی در زمینه‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی مبادرت به سرمایه‌گذاری کند. همچنین باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاری‌هایی مشمول مزایا و حمایت‌های قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی مصوب 1381 قرار می‌گیرند که مجوز دریافت کرده اند. 
 
روش‌های پذیرش سرمایه‌گذاری خارجی و حمایت‌های دولتی
 
پذیرش سرمایه‌گذاری خارجی براساس قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و ضوابط مندرج در آیین نامه اجرایی آن روش‌هایی دارد. در سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، سرمایه‌گذاری در تمام زمینه‌های مجاز برای فعالیت بخش خصوصی امکانپذیر است و محدودیتی از نظر درصد مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد.
 
برابر قانون جبران زیان سرمایه گذاری خارجی ناشی از ممنوعیت و یا توقف اجرای موافقت نامه مالی بر اثر وضع قانون و یا تصمیمات دولت، حداکثر تا سقف اقساط سررسید شده توسط دولت تضمین می‌شود. در روش‌های ساخت، بهره‌برداری، واگذاری و مشارکت مدنی، خرید کالا و خدمات تولیدی طرح مورد سرمایه گذاری، توسط دستگاه دولتی طرف قرارداد، در چارچوب مقررات قانونی تضمین می‌شود.
 
هیات سرمایه‌گذاری خارجی مسئولیت بررسی و اخذ تصمیم نسبت به تمام درخواست‌های سرمایه گذاری را داشته و سرمایه‌گذاران، درخواست کتبی خود را همراه مدارکی که در نمونه مربوط مشخص شده است به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تسلیم می‌کنند. سازمان نیز پس از بررسی‌های لازم و اخذ نظر وزارتخانه مربوطه، درخواست سرمایه‌گذاری را همراه نظر کارشناسی سازمان، حداکثر ظرف مدت 15 روز کاری در هیات مطرح خواهد کرد. اگر وزارتخانه ظرف مدت 10 روز از تاریخ وصول استعلام نظر خود را اعلام نکند این اتفاق نشانه موافقت آن وزارتخانه با سرمایه‌گذار تلقی می‌شود و مجوز سرمایه‌گذاری بعد از تنظیم و با تائید و امضای وزیر امور اقتصادی و دارائی در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد.
 
شرایط فعالیت شرکت‌های خارجی 
 
به موجب قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت‌های خارجی مصوب 1376 و آیین‌نامه اجرایی آن مصوب 1378، شرکت‌های خارجی که در کشور محل ثبت خود قانونی باشند مشروط به عمل متقابل ازسوی کشور متبوع، می‌توانند در زمینه‌هایی که ایران تعیین می‌کند فعالیت کنند. 
 
شرکت‌های خارجی در ایران می‌توانند در زمینه خدمات بعد از فروش کالاها، انجام عملیات اجرائی، قراردادهایی که بین اشخاص ایرانی و شرکت خارجی منعقد می‌شود؛ بررسی و زمینه‌سازی برای سرمایه‌گذاری شرکت خارجی؛ همکاری با شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی برای انجام کار در کشورهای ثالث؛ افزایش صادرات غیرنفتی ایران و انتقال دانش فنی و فن‌آوری و انجام فعالیت‌هایی که مجوز آن توسط دستگاه‌های دولتی که به‌طور قانونی مجاز به صدور مجوز هستند صادر می‌شود، فعالیت کنند.

برگرفته شده از سایت حمایت
منبع : وکالت دات اینفو

مطالب مرتبط
پرسش حقوقی خود را مطرح نمایید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
دسترسی سریع به سایت های رسمی جمهوری اسلامی ایران l پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/leader2.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/raeisjomhour.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Dadiran.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majles.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majmatashkhiss.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divanedalat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divan.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/amlak-asnad.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/electronik.png
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/kanun.gifhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/129.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/b1.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/budget.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Canoon%20e%20vokala.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/dolat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora-hale-ekhtelaf.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Vezarat%20dadgostari.JPGhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/hoquqy.jpg.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/D_Ghazaei.jpg

اسپانسر
http://up.vekalat.info/view/789476/4194620186.gif
مشاوره رایگان با وکیل دادگستری (تهران)
http://rozup.ir/up/gvdiana/Pictures/Auto.CallNumer1.gif
نحوه ارسال پرسش حقوقی آنلاین
کاربر گرامی : ضمن تشکر از بازدید از وبگاه پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو جهت ارسال پرسش حقوقی خود در بخش نظرات مشاوره حقوقی آنلاین ، پرسش خود را ثبت نموده و حداکثر در طی 48 ساعت آینده پاسخ خود را دریافت نمایید. با سپاس
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آرشیو سالیانه سایت
    آمار سایت
  • کل مطالب : 1949
  • کل مشاوره : 283
  • اعضاء آنلاین : 6
  • بازدید امروز : 575
  • باردید دیروز : 2,082
  • بازدید کلی : 4,041,379